در مقاله امروز از وبلاگ اسکوپارت می خواهیم به معرفی منیفولد چانگان Cs35 پرداخته و با انواع منیفولد ، وظایف منیفولد ، دلایل خرابی منیفولد و نشانه های خرابی منیفولد در چانگان شاسی بپردازیم. منیفولد قطعه ی بسیار مهمی در خودرو بوده و دارای وظایف خطیری می باشد ، بنابراین جهت آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر درباره ی این قطعه از قطعات یدکی چانگان سی اس35 همانند همیشه در ادامه با اسکوپارت همراه باشید.

منیفولد چانگان Cs35 چیست ؟

منیفولد Manifold در فارسی به معنای چندراهی است که در خودرو منظور از منیفولد مجموعه ای از چند لوله است که در نقطه ای به یکدیگر متصل شده اند. چانگان شاسی دارای 2 منیفولد در بخش موتوری و اگزوز می باشد : منیفولد هوا چانگان Cs35 و منیفولد دود چانگان Cs35 . هر کدام از این 2 قطعه دارای وظایف مختص به خود بوده و عملکرد جداگانه ای در چانگان و البته سایر خودروها دارند. در ادامه هر دو منیفولد هوا چانگان سی اس35 و منیفولد دود چانگان سی اس35 را ببرسی خواهیم کرد.

منیفولد هوا چانگان Cs35

منیفولد هوا چانگان شاسی که به آن منیفولد ورودی Inlet Manifold چانگان Cs35 نیز گفته می شود ، اولین منیفولد تعبیه شده در چانگان است و در فروشگاه اسکوپارت به دلیل وظیفه ای که این قطعه بر عهده دارد ، آن را در دسته ی قطعات سوخت رسانی خودرو قرار داده ایم. همانطور که در مقالات پیش از این بررسی کردیم ، برای انجام فرایند احتراق و حرکت کردن ، موتور چانگان شاسی نیاز به اکسیژن یا همان هوا دارد. اما هوای مورد نیاز موتور خودرو به خودی خود به موتور و محفظه احتراق راه پیدا نمی کند و دقیقا همینجاست که منیفولد ورودی چانگان Cs35 شروع به کار می کند. در واقع منیفولد ورودی هوا چانگان شاسی که توسط واشر به بالای موتور این خودرو اتصال می یابد ، وظیفه دارد تا اکسیژن مورد نیاز موتور را دریافت کرده و آن را به سیلندر های چانگان انتقال دهد. اصولا منیفولد ورودی هوا دارای 2 مسیر می باشد که یکی برای وارد شدن هوا در دور موتور پایین و دیگری برای ورود هوا در دور موتور بالا است که بدین ترتیب کمک شایانی به بهینه سازی کردن شتاب و قدرت خودرو در تمام دورهای موتور و نیز بهینه سازی مصرف بنزین می کند.

معرفی منیفولد چانگان Cs35
معرفی منیفولد چانگان Cs35
معرفی منیفولد چانگان Cs35

منیفولد دود چانگان Cs35

دومین منیفولد بکار درفته در چانگان شاسی منیفولد دود این خودور می باشد که آن را با نام های منیفولد خروجی Outlet Manifold چانگان Cs35 ، منیفولد اگزوز چانگان Cs35 ، چدنی اگزوز چانگان Cs35 و کاتالیست اگزوز چانگان Cs35 نیز می شناسند. برای شناخت وظایف این قطعه باید برگردیم فرایند احتراق خودرو ؛ همانطور که گفته شد مخلوط بنزین و اکسیژن توسط منیفولد ورودی هوا چانگان Cs35 و سوپاپ هوا چانگان Cs35 به سیلندرها و محفظه احتراق چانگان می رسد. سپس توسط جرقه زدن شمع موتور چانگان شاسی و طی فرایندی ، احتراق انجام می شود که پس از حاصل شدن این احتراق ، گاز و دود زیادی نیز تولید می شود و نیاز است تا این دودها از خودرو خارج شده و به خصوص به درون اتاق خودرو را نیابد. در اینجا منیفولد خروجی دود چانگان Cs35 که از یک طرف به سیلندر چانگان و از طرف دیگر به منبع اگزوز چانگان وصل است ، شروع به کار کرده و وظیفه خود را انجام می دهد. در واقع وظیفه چدنی اگزوز چانگان سی اس35 بدین شکل می باشد که باید دود حاصل از احتراق سوخت خودرو را که به وسیله ی سوپاپ دود چانگان Cs35 به منیفولد خروجی دود وارد شده است را به منبع اگزوز انتقال داده و آن را خارج کند.

معرفی منیفولد چانگان Cs35
معرفی منیفولد چانگان Cs35

نشانه های خرابی منیفولد چانگان Cs35

منیفولد چانگان شاسی جزء آن دسته از قطعات و لوازم یدکی است که به موجب جنس بسیار مقاومی که دارد ، دارای طول عمر مفید بالا و میزان استهلاک پایین می باشد. طول عمر مفید منیفولدهای خودرو بطور متوسط بین 10-5 سال می باشد که همین طول عمر نشان می دهد منیفولد خروجی دود و منیفولد ورودی هوا جزء قطعات مصرفی چانگان Cs35 نیستند. با این حال همچنان احتمال خرابی و آسیب دیدن این 2 قطعه وجود دارد که در ادامه انواع نشانه های خرابی منیفولد چانگان شاسی را نام می بریم :

 • هوا کشیدن منیفولد چانگان شاسی
 • ترک برداشتن منیفولد چانگان سی اس35
 • سوختن واشر منیفولد چانگان سی اس35
 • به سختی شتاب گرفتن چانگان شاسی
 • پایین آمدن قدرت موتور چانگان Cs35
 • بالا رفتن میزان مصرف بنزین چانگان Cs35
 • افزایش یافتن غیرعادی دمای موتور چانگان شاسی
 • تولید سر و صدا از سمت منیفولد چانگان Cs35
 • تاخیر در خاموش شدن چانگان شاسی بعد از بستن سوئیچ چانگان
 • نشت کردن مایع خنک کننده موتور چانگان شاسی
 • نشت کردن روغن به درون منیفولد چانگان Cs35
 • بالا رفتن بیش از اندازه منیفولد چانگان Cs35
 • روشن شدن چراغ چک سیستم آلایندگی موتور چانگان شاسی
 • خارج شدن گاز سمی و دود حاصل از احتراق از موتور چانگان سی اس35
 • ایجاد صداهای غیرطبیعی و بلند از اگزوز چانگان Cs35
 • استشمام کردن بوی سوختگی از موتور چانگان و یا از داخل کابین چانگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *