پیش از این در وبلاگ اسکوپارت به طور مفصل درباره ی جلوبندی چانگان ایدو Eado ، قطعات یدکی جلوبندی ، وظایف و خرابی انواع لوازم جلوبندی ایدو صحبت کردیم که می توانید در مقاله ی ” جلوبندی چانگان ایدو چیست؟ ” با انواع قطعات تشکیل دهنده ی سیستم تعلیق جلوی این خودرو آشنا شوید. امروز هم قصد داریم تا یکی از حیاتی ترین قطعات موتوری چانگان ایدو Eado را بررسی کرده و به معرفی دسته موتور چانگان ایدو بپردازیم. اگر به کسب اطلاعات بیشتر از این قطعه ی موتوری ، اعم از وظیفه ی دسته موتور ایدو و خرابی این قطعه علاقه مند هستید ، مثل همیشه در ادامه ی مطلب با اسکوپارت همراه باشید.

معرفی دسته موتور چانگان ایدو
معرفی دسته موتور چانگان ایدو
معرفی دسته موتور چانگان ایدو
معرفی دسته موتور چانگان ایدو

دسته موتور چانگان ایدو Eado چیست ؟

به طور کلی تمام خودرو های سواری که از موتور احتراق داخلی بهره می برند ، که ماشین چانگان مدل ایدو Eado هم از همین نوع می باشد ، به سبب نحوه ی عملکرد پیشرانه ، این قطعه یعنی موتور خودرو به صورت پیوسته و مادامی که در حال فعالیت می باشد در نوسان است. این نوسانات در موتور ایدو در واقع در اثر عوامل متعددی ایجاد می شوند که از جمله ی این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • نوسانات ناشی از تولید نیرو توسط موتور چانگان ایدو
 • نوسانات ناشی از فشار دادن ناگهانی و شدید پدال گاز و گاز خوردن ناگهانی موتور چانگان ایدو
 • نوسانات ناشی از عبور کردن چانگان ایدو از دست انداز ها و پستی و بلندی های جاده
 • نوسانات ناشی از لرزش های ذاتی خود موتور چانگان ایدو
 • نوسانات و تقه های ناشی از درگیر شدن و خلاص شدن تایر های چانگان ایدو

در چنین شرایطی موتور خودرو برای اینکه انرژی حاصل از این نوسان ها را دفع و خنثی کند ، تکان می خورد ؛ اما این تکان ها نباید از مقدار مشخصی بیشتر باشد ، در نتیجه نیاز است تا موتور ایدو به بخشی متصل شده تا محکم باشد. قسمت ثابت خودرو که همان شاسی چانگان ایدو می باشد ، تنها بخشی است که از پس تحمل کردن این نوسانات و گشتاور ها برمی آید ، بنابراین موتور ایدو باید به نحوی به شاسی ایدو متصل گردد. البته اتصال این دو قسمت خودرو نمی تواند بصورت کاملا ثابت باشد ، مثلا نمی توان آنها را به یکدیگر جوش داد ! زیرا که در این صورت تمامی این تکان ها و ارتعاشات مستقیما به شاسی ماشین منتقل شده و منجر به بروز خرابی و صدمه دیدن هم شاسی و هم خود موتور ماشین خواهد شد. در نتیجه برای اتصال دادن شاسی و موتور چانگان ایدو به یک واسط نیاز داریم که منعطف بوده و از آسیب دیدن این بخش ها جلوگیری کند. این واسط را با نام دسته موتور می شناسیم که در اطراف موتور قرار گرفته و از یک سمت به موتور و از سمت دیگر به شاسی متصل می شود. اصولا دسته موتور ها از جنس فلز بسیار محکم تولید می شوند ولی یک قسمت پلاستیکی هم دارند تا از تماس داشتن قسمت فلزی دسته موتور با بدنه ی فلزی شاسی ایدو جلو گیری به عمل آورند. تعداد دسته موتور در خودرو ها متفاوت است ، مثلا خودروی چانگان مدل ایدو دارای 4 عدد از این قطعه بوده که در فروشگاه اسکوپارت آنها را با نام های دسته موتور جلو چانگان ایدو ، دسته موتور عقب چانگان ایدو ، دسته موتور راست چانگان ایدو و دسته موتور چپ چانگان ایدو می شناسیم.

وظیفه دسته موتور چانگان ایدو Eado

تا به اینجا خواندیم که چانگان ایدو Eado دارای 4 عدد دسته موتور است که در 4 سمت بالای موتور ایدو ، پایین موتور ایدو ، راست موتور ایدو و چپ موتور ایدو قرار گرفته و واصل موتور به شاسی و یا بدنه ی خودروی چانگان مدل ایدو هستند. بطور کلی یکی از وظایف دسته موتور چانگان ایدو Eado ، جلو گیری کردن از منتقل شدن مستقیم و تمام و کمال تکان ها و لرزش های موتور ایدو به کابین چانگان ایدو Eado و شاسی آن می باشد. دسته موتور جلوی موتور چانگان ایدو وظیفه دارد تا از انتقال یافتن نوسانات موتور ایدو که از قسمت جلویی پیشرانه ی این خودرو مرتعش می شوند ، به بدنه یا شاسی ماشین مانع شود. دسته موتور عقب موتور چانگان ایدو وظیفه دارد تا از انتقال یافتن نوسانات موتور ایدو که از قسمت عقبی پیشرانه ی این خودرو مرتعش می شوند ، به بدنه یا شاسی ماشین مانع شود. دسته موتور راست موتور چانگان ایدو وظیفه دارد تا از انتقال یافتن نوسانات موتور ایدو که از سمت راست پیشرانه ی این خودرو مرتعش می شوند ، به بدنه یا شاسی ماشین مانع شود. دسته موتور چپ موتور چانگان ایدو وظیفه دارد تا از انتقال یافتن نوسانات موتور ایدو که از سمت چپ پیشرانه ی این خودرو مرتعش می شوند ، به بدنه یا شاسی ماشین مانع شود. وظیفه ی بعدی دسته موتور ایدو جذب کردن ارتعاشات موتور به خود و تحمل کردن وزن موتور ایدو و گیربکس ایدو یا همان جعبه دنده ی چانگان ایدو است ؛ در واقع همانطور که در بالاتر اشاره شد ، درسته موتور ماشین ایدو باید موتور این خودرو را در جای خود محکم نگه دارد.

خرابی دسته موتور چانگان ایدو Eado

اولین نکته ای که باید درباره ی بروز خرابی و معیوب شدن دسته موتور های چانگان ایدو بدانید این حقیقت می باشد که امکان تعمیر کردن برای دسته موتور وجود نداشته و در صورت ایجاد هرگونه مشکل برای این قطعه ، که منجر به مختل کردن عملکرد دسته موتور شود ، نیاز خواهید داشت که این قطعه ی حیاتی موتوری چانگان ایدو را تعویض کنید. دسته موتور های ایدو در صورتی که خودتان هم در حفظ و نگه داری آن دقت داشته باشید ، به طور متوسط طول عمر مفید بالای داشته و عدد آن حدودا بین 5 الی 7 سال است.

علت خرابی دسته موتور خودرو

 • با حوصله ، در آرامش و با دقت رانندگی نکردن – رانندگی نادرست و غیر اصولی
 • اشتباه کردن در نحوه ی نصب کردن قطعه بعد از تعویض قطعه ی معیوب
 • وجود ایراد در تنظیمات قطعه ی تازه نصب شده
 • بروز فرسودگی و کهنگی در قطعه بر اثر تمام شدن عمر مفید قطعه و گذر زمان
 • ایجاد ساییدگی شدید و یا پارگی در قسمت پلاستیکی قطعه
 • قطع اتصال و جدا شدن بخش پلاستیکی قطعه از بدنه و یا شاسی خودرو
 • تعویض کردن بیش از حد و اندازه ی دنده و فشردن زیادی پدال کلاچ ( بیش از اندازه کلاچ گرفتن ) خودرو برای خودرو های دنده ی دستی

جلوگیری از خرابی دسته موتور ماشین

همانطور که گفته شد دسته موتور ها دارای طول عمر مفید بالایی بوده و به طور متوسط بعد از پیمودن مسافتی بین 50 هزار کیلومتر الی 100 هزار کیلومتر نیاز به تعویض دارند. از آنجایی که اکثریت خودرو های سواری ای که در ایران مورد استفاده قرار دارند ، دارای سیستم دیفرانسیل جلو یا همان سیستم تعلیق جلو می باشند ، به تعویق انداختن پیگیری کردن خرابی دسته موتور می تواند منجر به صدمه دیدن و خرابی سایر قطعات و قسمت های خودرو شود. برای مثال ، در مورد چانگان ایدو Eado حتی اگر فقط یکی از 4 دسته موتور آن دچار اختلال و خرابی شود ، باید سریعا نسبت به تعویض این قطعه اقدام کنید ؛ چراکه خراب بودن یک دسته موتور نه تنها ممکن است دیگر بخش های ایدو را مختل کند ، بلکه قطعا موجب خراب شدن 3 دسته موتور دیگر که هنوز سالم هستند نیز می شود. بنابراین راه های جلوگیری کردن از خراب شدن دسته موتور ایدو را می توان در چند مورد نام برد :

1. تعویض کردن سروقت و به موقع دسته موتور معیوب ، یکی از مهم ترین راه های جلوگیری کردن از بروز خرابی های بیشتر در چانگان ایدو Eado است.

2. یکی دیگر از راه های جلوگیری از این اختلال که بطور کلی برای تمام ماشین های سواری از جمله ایدو توصیه می شود ، این است که در روز های سرد سال بعد از روشن کردن خودرو و شروع به حرکت کردن ، حدود 1 کیلومتر ابتدای مسیر را با سرعت کم بروید و اجازه دهید تا تمام قطعات ماشین به اندازه ی کافی گرم شوند.

3. مورد سوم در حفظ و نگه داری دسته موتور چانگان ایدو Eado تاثیر چشمگیری دارد ، بکسواد نکردن با ماشین است. بکسواد که عموما به اشتباه به آن بکس و باد می گویند ، در واقع عملی است که طی آن چرخ های ماشین شروع می کنند به چرخیدن ولی بدون اینکه ماشین ذره ای حرکت کرده یا جا به جا شود.

4. چهارمین راه برای مانع شدن از خرابی زود هنگام دسته موتور ماشین ، تعویض کردن دنده با گشتاور مناسب سرعت است. در کل توصیه می شود که تعویض دنده را هنگامی که گشتاور یا همان دور موتور خودرو مابین 3-2 دور در دقیقه است ، انجام دهید.

5. مورد بعدی که یکی از ابتدایی ترین کارها در جهت کمک به نگه داری دسته موتور چانگان ایدو Eado و حتی دیگر قطعات خودرو است ، این است که تا جایی که امکان دارد از مسیر هایی که بسیار ناهموار بوده و سنگلاخی هستند ، حرکت نکنید.

6. مورد ششم درباره نحوه مراقبت از دسته موتور که با مورد قبل هم در ارتباط است ، باز هم درباره مسیر های مملو از پستی و بلندی و سنگلاخ است. در مواقعی که چاره ی دیگری به جز عبور کردن از چنین جاده هایی ندارید ، باید سرعت خودرو را پایین آورده ، به آرامی و با آرامش از آنها عبور کنید.

7. آخرین راه برای جلوگیری کردن از خراب شدن زود هنگام این قطعه ، شتاب گرفتن آرام است. در حقیقت بهتر است اینگونه بگوییم که باید از هرگونه عملیات رانندگی که سبب وارد شدن فشار زیاد و ناگهانی به موتور چانگان ایدو Eado می شود ، پرهیز کنیم.

علائم خرابی دسته موتور چانگان ایدو Eado

تا اینجا دیدیم که دسته موتور Engine Mount چانگان ایدو Eado نیز همانند سایر لوازم و قطعات یدکی ایدو ممکن است دچار انواع خرابی شده و عملکرد آن با اختلال مواجه شود. همچنین با چندین دلیل خراب شدن دسته موتور ماشین های سواری دارای سیستم تعلیق جلو و نیز چند راه برای نگه داری دسته موتور و جلو گیری کردن از معیوب شدن زود هنگام دسته موتور آشنا شدیم و دیدیم که چطور با انجام چند کار ساده و رعایت کردن چند موضوع می توانیم مانع از بروز اختلال در نحوه عملکرد دسته موتور ها شویم. همانطور که می دانید ، پیشرانه ی چانگان ایدو Eado یا همان موتور چانگان ایدو Eado به طور کامل به گیربکس چانگان ایدو Eado یا همان جعبه دنده ی چانگان ایدو Eado متصل می باشد. در نتیجه با توجه به این موضوع که خرابی دسته موتور به سایر بخش های چانگان ایدو نیز آسیب زده و موجب صدمه دیدن قطعات دیگر می شود ؛ جعبه دنده ی ایدو اولین قسمت این خودرو است که در اثر معیوب شدن دسته موتور ها آسیب می بیند. بطور کلی خراب شدن دسته موتور آثار و نشانه های مختلفی دارد که هم در حین کار کردن موتور یا همان پیشرانه ی چانگان ایدو ظاهر می شوند و هم علائمی دارد که حتی به چشم قابل رویت بوده و تشخیص داده می شوند. به عنوان مثالی از بارز ترین ، آشکار ترین و شایع ترین نشانه ی خرابی دسته موتور چانگان ایدو Eado می توان ایجاد لرزش های شدید در حین کار کردن موتور خودرو را نام برد. این لرزش به قدری شدید است که به تمام کابین چانگان ایدو Eado یا همان اتاق چانگان ایدو Eado منتقل شده و سرنشینان خودرو می توانند این لرزیدن را احساس کنند. دلیل این لرزش که واضح ترین و نیز مهم ترین نشانه ی وجود خرابی در دسته موتور ها می باشد ، وجود پارگی در دسته موتور است. این لرزش در قطعات بسیاری بروز پیدا می کند و هرچه این قطعه با موتور فاصله ی کمتری داشته باشد ، میزان لرزش و تکان خوردن آن بیشتر می شود. از مهم ترین قطعاتی که در زمان خرابی دسته موتور به طور غیر عادی به لرزه می افتند ، می توان به لرزیدن غیر طبیعی پدال های زیر پای راننده یعنی پدال گاز چانگان ایدو Eado و پدال ترمز چانگان ایدو Eado ( و البته پدال کلاچ در خودرو های دارای دنده ی دستی ) و لرزش های ناهنجار دسته دنده ی چانگان ایدو Eado اشاره کرد. در ادامه چند مورد از مهم ترین علائم خرابی دسته موتور های ایدو را به اختصار نام می بریم :

 • افزایش یافتن میزان ارتعاشات چانگان ایدو Eado بخصوص هنگام استارت زدن
 • بروز تغییرات در ظاهر دسته موتور های چانگان ایدو Eado مانند پارگی و ترک
 • روشن نشدن چانگان ایدو Eado و یا بد و به سختی استارت خوردن آن
 • شنیدن صداهای غیرعادی هنگام تعویض دنده
 • پایین تر بودن موتور چانگان ایدو Eado از سرجای مشخص خود
 • تکان خوردن واضح موتور چانگان ایدو Eado

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *